Od 1 września uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą podróżowali komunikacją miejską bezpłatnie, na podstawie Kart ucznia. Proces ich wydawania już się rozpoczął, a pierwsze z nich wręczyła uczniom Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

W pierwszej kolejności dokumenty uprawniające do bezpłatnych przejazdów otrzymali: Magdalena Czartoryska-Sziler, zwyciężczyni miejskiego konkursu na opracowanie projektu graficznego Karty ucznia (dla szkół podstawowych) oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 70 na warszawskim Mokotowie (ta placówka jako jedna z pierwszych dostarczyła wnioski do ZTM).

Miejscy radni przegłosowali zmiany w taryfie biletowej 6 kwietnia, a już dziś mogłam je wręczyć pierwszym uczniom. Są piękne i kolorowe. Jak nasze miasto i komunikacja, z której będą już mogli korzystać bezpłatnie – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Szkoły przesłały do Zarządu Transportu Miejskiego wypełnione wnioski wraz ze zdjęciem dzieci (470 szkół, ponad 100 tys. wniosków). A w środę, 10 maja  rozpoczęła się dystrybucja gotowych, spersonalizowanych kart do szkół podstawowych i gimnazjów.

Dziękuję szkołom i rodzicom za współpracę i szybkie zebranie i przekazanie wniosków. Teraz czekamy jeszcze na wnioski uczniów przyszłych klas pierwszych. Rodzice będą je mogli złożyć je w maju, od 15 do 19 maja, kiedy będą potwierdzali wolę zapisu dziecka do danej szkoły. A placówki oświatowe prześlą je do ZTM do 6 czerwca. W tym samym terminie wnioski będą mogli złożyć również osoby, które z różnych względów nie zdążyły tego zrobić w kwietniu – dodał Wiesław Witek, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Bezpłatne przejazdy - od 1 września 2017 r. - przysługują uczniom warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów, publicznych i niepublicznych oraz uczniom mieszkającym w Warszawie i uczącym się w innych, nie stołecznych placówkach oświatowych. Uprawnienie jest wgrywane na cały okres pobytu dziecka w szkole (nie dłuższy niż 4 lata) i obowiązuje na obszarze 1. i 2. strefy.

Uczniowie, którzy mieszkają w Warszawie a uczęszczają do szkół poza miastem, mogą wyrobić kartę w każdym Punkcie Obsługi Pasażera ZTM.