- W ciągu siedmiu, ośmiu lat zaprzestaniemy zakupów autobusów na olej napędowy i będziemy sprowadzać wyłącznie tabor niskoemisyjny – taka deklaracja padła z ust prezesa MZA, Jana Kuźmińskiego. Okazją był Kongres Transportu Publicznego, największa w Polsce impreza skupiająca specjalistów z dziedziny transportu publicznego.

Na dwa dni Warszawa stała się komunikacyjnym centrum kraju. W Centrum Nauki Kopernik zgromadzili się włodarze miast, między innymi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, prezydent Słupska Robert Biedroń, czy Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. W kolejnych sesjach i panelach dyskusyjnych uczestniczyli też przedstawiciele firm komunikacyjnych, organizatorów transportu, producentów autobusów i infrastruktury oraz instytutów badawczych i uczelni technicznych. Wśród nich znaleźli się także prezes MZA Jan Kuźmiński, kierownik Biura Technicznego Roman Gogacz i Mariusz Wiechecki jeden z naszych specjalistów do spraw informatyki.

Jednym z głównych tematów omawianych podczas kongresu była ekomobilność. Według prezesa Kuźmińskiego w przypadku miast liczących powyżej pół miliona mieszkańców wprowadzanie taboru niskoemisyjnego jest koniecznością, aby w gęsto zabudowanych centrach zmniejszyć ilość spalin w powietrzu. Pozytywnym impulsem do zmian może być wprowadzanie do elektrobusów nowych baterii grafenowych, o zdecydowanie lepszych właściwościach od obecnie używanych litowo-jonowych.

Miejskie Zakłady Autobusowe były Złotym Partnerem kongresu, którego kolejna edycja odbędzie się już w przyszłym roku, ponownie w Warszawie.