To będzie największa tegoroczna inwestycja w tabor autobusowy - Miejskie Zakłady Autobusowe ogłosiły właśnie przetargi na dostawę 80 autobusów gazowych wraz z paliwem. Oferty zostaną otwarte na początku marca.

- Stawiamy na ekologię i powiększamy flotę pojazdów gazowych naszej spółki. Warto przypomnieć, że na modernizację taboru MZA w ciągu ostatnich dwunastu lat wydaliśmy już ponad miliard złotych – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Przetarg obejmuje dostawę 50 autobusów przegubowych i 30 klasy maxi o długości 12 metrów. Wszystkie będą zasilane gazem ziemnym CNG i trafią do zajezdni „Kleszczowa”. Odrębne postępowanie dotyczy dostaw paliwa i infrastruktury do tankowania. Jest to największe jak do tej pory zamówienie przewoźnika na dostawę autobusów niskoemisyjnych i pierwsza z zapowiadanych dużych dostaw taboru ekologicznego.

W tej chwili Miejskie Zakłady Autobusowe dysponują 60 autobusami nisko lub bezemisyjnymi (20 pojazdów elektrycznych, 35 gazowych i 5 hybryd), a na koniec roku 2020 ich liczba wzrośnie już do 270 (prawie 20 procent całej floty).  Spółka ma także kilkaset pojazdów wyposażonych w baterie słoneczne i elektrownię słoneczną na zajezdni „Woronicza” (kolejna powstanie na projektowanym oddziale „Redutowa”). Co stawia naszego warszawskiego przewoźnika w gronie czołowych europejskich firm chroniących środowisko naturalne.

Komunikacja miejska pełni kluczową rolę w systemie transportowym stolicy i jest wizytówką naszego miasta. To najchętniej wybierany przez warszawiaków środek transportu –  autobusy, pociągi, metro i tramwaje przewożą ponad miliard pasażerów rocznie. Z czego ponad pół miliarda – autobusy.