Ponad czterdzieści klas uczestniczyło w zimowym semestrze roku szkolnego 2017/2018 w zajęciach wychowania komunikacyjnego przygotowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego i Miejskie Zakłady Autobusowe.

Elektryczny autobus Miejskich Zakładów Autobusowych gościł w stołecznych szkołach podstawowych (zajęcia z 4-5 klasami) już dziesięć razy.

Pogadanki z pracownikami ZTM

Zajęcia komunikacyjne są organizowane w ramach projektu „Nasza wspólna sprawa, ekologiczna Warszawa” i skierowane do uczniów klas I-III. Zajęcia odbywają się w salach i w pojeździe. Pracownicy ZTM omawiają z dziećmi podstawowe zasady bezpiecznego podróżowania transportem publicznym. Uczniowie poznają jego zalety, środki komunikacji miejskiej i informacje na temat właściwego zachowania w trakcie podróży.

A z wyświetlanych w trakcie zajęć odcinków serialu „Pan Bilecik uczy” dowiadują się m.in. co można przeczytać na przystanku, po co maluje się na nich żółte linie, dlaczego warto trzymać się poręczy w czasie podróży, czy wolno jeść w autobusie i jak się zachować w sytuacjach nadzwyczajnych.

„Pan Bilecik uczy” to krótkie i cieszące się dużym zainteresowaniem, edukacyjne filmiki z maskotką ZTM w roli głównej, która razem z dziećmi podróżuje po Warszawie różnymi środkami komunikacji miejskiej.

Każdy z uczestników zajęć otrzymuje również specjalną książeczkę z podstawowymi informacjami o komunikacji, ciekawostkami, zagadkami i  zadaniami do rozwiązania. Podczas zajęć promowane są też ekologiczne postawy a dzieci otrzymują ulotki z nasionami tymianku do samodzielnego posadzenia (w ramach kampanii ZTM – „Nasza wspólna sprawa, ekologiczna Warszawa”).

Kierowcy autobusów opowiadają

W ostatniej części zajęć kierowcy MZA opowiadają uczniom o ekologicznych środkach transportu publicznego. Dzieci poznają tajemnice „elektryka”, zaparkowanego na szkolnym dziedzińcu i mogą obejrzeć różne, na co dzień niedostępne zakamarki pojazdu – komorę silnika, pantograf i baterie elektrycznych.

Uczniowie poznają także oznaczenia wewnątrz pojazdu, uczą się odczytywać informacje z monitorów, poznają zasady bezpiecznego wchodzenia i opuszczania autobusu oraz zasady działania biletomatów i kasowników.

W trakcie zimowego semestru byliśmy miedzy innymi na Ursynowie, w Wawrze, na Woli czy Bemowie a na przyjazd elektrycznego autobusu czekają już następne klasy w kolejnych placówkach. Zajęcia będą się odbywały niemal do końca bieżącego roku szkolnego.

Nabór na zajęcia w roku szkolnym 2018/2019 ogłosimy pod koniec maja bieżącego roku. Wszelkie zapytania dotyczące zajęć edukacyjnych prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.